Meist ilmus artikkel Haabersti Postipoisis

Harku järve külje all asuv Tallinna vaimse tervise keskuse vanim üksus, Haabersti klubimaja, sai 21. mail 24-aastaseks. Klubimaja näol on tegemist kogukonnaga, kes aitab psüühikahäirega inimesi tagasi ellu: et neil oleks sobiv elukoht, töö, sõbrad, huvid ja inimesed, kes neisse usuvad ja neid ootavad.

Klubimaja tegutseb rahvusvahelistel klubimajade standarditel põhineva mudeli järgi. Klubimaja mudel on tõenduspõhine ja rahvusvaheliselt tunnustatud praktika, mis aitab kaasa psüühikahäirega inimeste iseseisvale toimetulekule, võrdsele kohtlemisele, kaasatusele ühiskonnas ja diskirimineerimise vähendamisele. Need tegurid on ka uuringute järgi ravi kõrval määrava tähtsusega psüühikahäirest taastumisel.

Maailmas tegutseb üle 320 klubimaja kokku 34-s riigis. Klubimajade võrgustik ulatub Ameerika Ühendriikidest läbi Euroopa ja Aasia Uus-Meremaani välja. Haabersti klubimaja on ainuke klubimaja kogu Baltimaades. Praegu on klubimajal 105 aktiivset liiget (psüühikahäirega inimest).

Klubimaja rehabilitatsioon põhineb töötajate ja klubiliikmete koostööl, milles iga liige saab osaleda vastavalt enda valmisolekule. Klubimajas tehtavad tööd on jagatud kolme üksuse vahel, kus liikmed ja töötajad kolleegidena koos töötavad – kontoriüksus, köögiüksus ning töö- ja koolitusüksus. Võrdne partnerlus töötajate ja liikmete vahel ning ehedates, päris suhetes olemine on klubimaja eripära. See eristab teda päevakeskustest ja rehabilitatsiooniteenustest, kuhu inimesed tulevad pigem abi ja tuge saama, kui ise andma. Klubimaja usub, et igal inimesel on oma anded ja oskused ning igaüks on ühiskonnas vajalik.

Haabersti klubimaja plaanib läbi Euroopa Sotsiaalfondi välisprojekti „Klubimaja mudeli riikliku teenuse väljatöötamine Eestis“ kaasata sel aastal 40 uut klubiliiget. Liikmelisus on tasuta ja ilma ajalise piiranguta. Huvi korral saavad psüühikahäirega inimesed ja nende lähedased, kes on Tallinna linna elanikud, pöörduda otse klubimaja poole ja leppida kokku aja klubimajaga tutvumiseks. Rohkem infot saab meie kodulehelt klubimaja.ee, meile helistades 6579455 või kirjutades: klubimaja@vaimnetervis.ee.

Mari Lipp
Haabersti klubimaja juhataja

Artikkel ilmus 5.juuni 2020 Haabersti Postipoisis.

Lae alla pdf

Close Menu